" "

Ayon Kronos

Ayon Kronos – król DACów w trzech osobach

Austriaccy specjaliści od high-endowych urządzeń lampowo-cyfrowych wprowadzają do sprzedaży najnowszy model przetwornika – Kronos. Producent pozycjonuje to urządzenie jako referencyjne w kategorii DACów wyposażonych w wyjściowy układ triodowy w konfiguracji SE oraz w pełni zbalansowany przetwornik PCM-DSD. Kronos został przygotowany przede wszystkim do współpracy z komputerami oraz do użytku profesjonalnego, jako czytnik plików DSD w studiach nagraniowych, oferując doskonałą jakość dźwięku i przetwarzanie gęstych plików z urządzeń domowego audio niejako na deser. Konstruktor podkreśla, że Kronos w wielu punktach konstrukcji jest urządzeniem przełomowym. Zmiany dotyczą przede wszystkim zaprojektowanego na nowo układu wyjściowego lamp, konfiguracji DACa design oraz przełączanego konwertera PCM-DSD w wersji Signature i Ultimate. No właśnie – wersje. Modułowa konstrukcja Kronosa umożliwia zaproponowanie klientom Kronosa w aż trzech różnych konfiguracjach: podstawowej XS, rozbudowanej Signature i absolutnie referencyjnej Ultimate. Każdą z dwóch pierwszych można upgrade’ować do kolejnej, w zależności od oczekiwań i zasobów finansowych.

Kronos to DAC z lampowym wyjściem Single Ended oraz sekcją zasilania opartą na lampie prostowniczej, zrealizowany w układzie zerowego sprzężenia zwrotnego.

Od strony technicznej Kronos, nawet w podstawowej wersji, jest przetwornikiem zbudowanym na w pełni symetrycznym układzie AKM, umożliwiającym odczyt plików o rozdzielczości do 32 bit / 768 kHz, a także DSD 256. Komplet wejść oprócz koaksjalnego, optycznego i USB obejmuje także I2S, BNC, AES/EBU i potrójne BNC dla formatu DSD. Oprócz analogowego sygnały w postaci zbalansowanej i liniowej, Kronos wypuści także cyfrowy koaksjalnym SPDIF. Wersja Signature jest wyposażona w lampy 2 x 6N6Pi i 2 x 5687 SE oraz wyższej klasy kondensatory w torze sygnałowym. Oferuje ona także moduł konwertera sygnałów PCM do DSD. W blisko dwukrotnie droższym od podstawowego Ultimate pracują dwie lampy 6H30 i dwie 5687 SE, a wszystkie kondensatory włącznie z sekcją zasilającą to specjalnie wyselekcjonowane komponenty z najwyższej półki. Solidne 15 kg żywej wagi zamknięte w ayonowskim standardzie o wysokości 13, szerokości 48 cm i głębokości 39 a w każdej z trzech wersji w zestawie jest pilot zdalnego sterowania.

Kronos w wersji podstawowej kosztuje 7995 euro, wersja Signature 10995, a Ultimate – 13995 euro.