" "

Circle Labs P300 i M200

Circle Labs P300 i M200 – dzielony high-endowy wzmacniacz Made in Poland

Circle Labs to polski producent wzmacniaczy z siedzibą w Krakowie, którego konstrukcje są rezultatem 25 lat badań nad amplifikacją doskonałą, wynikających z potrzeby stworzenia urządzeń oddających piękno muzyki i harmonię brzmienia, a jednocześnie eleganckich i wyrafinowanych w swej formie. Szefem i głównym konstruktorem Circle Labs jest Krzysztof Wilczyński, który prowadził wcześniej działalność w polegającą na projektowaniu i produkcji specjalistycznych urządzeń do badań naukowych z dziedziny mikrobiologii – dość wspomnieć, że aparaturę jego autorstwa można odnaleźć w czołowych ośrodkach badawczych w kraju i na świecie. W roku 2019 autorska technologia wzmocnienia Circle Power wzbudziła zainteresowanie jednego z czołowych polskich producentów sprzętu Hi-End, co przyczyniło się do opracowania referencyjnych monobloków, a także dało impuls dynamicznemu rozwojowi firmy Circle Labs, która od tamtego momentu wypłynęła na szerokiemu wody branży high-end audio.

Minimalistyczna Oferta Circle Labs składa się z trzech starannie dopracowanych urządzeń, z czego aż dwa mają swą premierą już teraz: mowa tu o wzmacniaczu mocy M200 oraz przedwzmacniaczu liniowym P300.

M200 to stereofoniczna końcówka mocy zbudowana w topologii dual mono, wyposażona w zasilacz z osobnymi transformatorami toroidalnymi, wykonanymi wg ścisłej specyfikacji producenta z najwyższej klasy materiałów przez wiodącą pod firmę POLTRAFO. Wraz ze specjalne przystosowanymi do pracy wysokoprądowej i wyposażonymi w wyprowadzenia śrubowe kondensatorami KEMET o łącznej pojemności 200 000 µF, zasilacz ten zapewnia zapas mocy rzędu 850 W. Koncepcja końcówek mocy Circle Power jest najbliższa topologii wzmacniaczy SE, z jednoczesnym zachowaniem wysokiej sprawności oraz mocy układu, co daje niepowtarzalną detaliczność i barwę lampowych wzmacniaczy SE w połączeniu z kontrolą basu najlepszych tranzystorów. W stopniach końcowych M200 zaprzężono do pracy zwielokrotnione układy z doskonałymi tranzystorami bipolarnymi Sankena, zapewniające wzmacniaczowi ogromną dynamikę, doskonałą kontrolę membran głośników i gigantyczne pasmo przenoszenia. Lampowa sekcja wstępna M200 jest zasilana przez osobny, ekranowany miedzią transformator na rdzeniu EI, zapewniający całkowicie niezależnie tory zasilania dla obydwu kanałów. Ten osobny stabilizowany zasilacz wykorzystuje kondensatory polipropylenowe, a w torze sygnałowym pracuje trioda NOS produkcji Siemensa z lat 60., wybrana z szeregu dostępnych egzemplarzy w toku starannej selekcji. Stała polaryzacja układu umożliwia użycie tylko jednej lampy, jednego rezystora oraz jednego srebrno-złotego kondensatora sygnałowego z referencyjnej serii niemieckiego Mundorfa. Topologia taka umożliwiła stworzenie najkrótszej możliwej ścieżki sygnałowej, zapewniającej wyjątkowo korzystne parametry pracy całości. Moc wzmacniacza to 150 W dla 8 Ω i 300 W dla 4 Ω, można go także skonfigurować w trybie zbalansowanego monobloku, oddającego 600 W przy obciążeniu 8 Ω.

P300 to przedwzmacniacz liniowy o konstrukcji od początku do końca symetrycznej, wyposażony w 2 pary wejść XLR i 3 pary RCA. Został on zbudowany w autorskiej topologi Circle Amp z wykorzystaniem najnowszych tranzystorów JFET i BTJ. Podobnie jak końcówka M200, realizuje on ideę najkrótszej możliwej ścieżki sygnału i najmniejszej liczby stopni wzmocnienia, natomiast specjalnie dla celów tej konstrukcji opracowano ultra-niskoszumną sekcję zasilania wykorzystującą transformatory z rdzeniami typu LL oraz kondensatory Elma Silmic ll. Układ ten składa się z dwóch połączonych kaskadowo stopni stabilizacji, zapewniających skuteczną separację całego toru audio od zakłóceń sieci zasilającej. W stabilizatorach jako źródło napięcia referencyjnego pracuje matryca LED, charakteryzująca się wielokrotnie niższymi szumami niż wykorzystywane powszechnie diody Zenera i układy scalone.

Obudowy obydwu urządzeń wykonano frezowanego aluminium 5754 na cyfrowych obrabiarkach CNC. Sygnał do głośników w M200 doprowadzają topowe gniazda WBT NextGen, a regulacja głośności w P300 odbywa się poprzez sterowaną przekaźnikami drabinkę rezystorów Khozmo o rozdzielczości 63 kroków. Głośność i inne funkcje przedwzmacniacza dostępne są z eleganckiego aluminiowego pilota.

Cenę przedwzmacniacza P300 ustalono na 19 900 zł, a końcówki M200 na 29 900 zł