" "

Dynaudio Emit 2021

Dynaudio emituje nową porcję solidnego brzmienia w przystępnych cenach

To już 44 rok istnienia legendy techniki głośnikowej. Na tę niezbyt okrągłą, choć charakterystyczną z polskiego punktu widzenia Duńczycy gruntownie odświeżają bardzo popularną u nas, podstawową serię Emit, której monitory M10 i M20, wolnostojące M30 i centralny M15C od momentu premiery w roku 2015 zebrały liczne nagrody na całym świecie i zagościły w wielu polskich domach. W odnowionej edycji sprzed oznaczeń numerycznych zniknęła literka „M”, centralny M15C został zastąpiony większym 25C, niezwykle udane podłogowe „trzydziestki” zmalały do rozmiarów… podłogowych Xeo, a największe „50-ki” urosły do postaci trójdrożnej. Wszystkie modele zaprojektowano z wykorzystaniem legendarnych duńskich patentów głośnikowych oraz trójwymiarowego systemu pomiarowego Jupiter, wybudowanego od podstaw i oddanego do użytku w roku 2016, w centrali Dynaudio mieszczącej się w Skanderborgu.

Oprócz zmian gabarytowych Emity przeszły poważny facelifting wzorniczy. Osłony przetworników zostały wkomponowane akustycznie i kolorystycznie w panele przednie, przybyła także jedna wersja wykończenia – oprócz bieli i czerni nowe Emity będzie można zakupić także w okleinie orzechowej. Również „pod maską” wnikliwe oko wykryje poważne zmiany. Spece z Dynaudio są bowiem znani z charakterystycznego „zazębiania” oferty – nowo opracowane modele są nieznacznie droższe od swoich poprzedników, ale za to mogą pochwalić się implementacją najlepszych rozwiązań sprawdzonych przez lata w droższych, a czasami nawet flagowych konstrukcjach. I właśnie tak jest w nowych Emitach.

Clou programu są charakterystyczne głośniki nisko- i średniotonowe, zoptymalizowane blisko 3 lata temu na potrzeby serii Evoke, z firmowymi membranami z polimeru magnezowo-krzemianowego MSP i podwójnymi układami magnetycznymi. Wysokie tony obsługuje Cerotar, wywodzący się wprost od Esotara Forty, opracowanego w roku 2017 przy okazji doskonałych jubileuszowych monitorów Special Forty, skonstruowanych na 40-lecie firmy. To głośnik wyposażony m. in. w jedwabną membranę zewnętrzną oraz wewnętrzną typu Hexis, autorski układ magnetyczny AirFlow i aluminiową cewkę zastosowaną także w Esotarze 3. Uproszczoną wersję tego tweetera oprócz ulepszonych Emitów zastosowano także w Evoke’ach, będących następcami klasycznych Focusów, a dokładniej czymś pomiędzy nimi a tańszymi Excite. Czyli pod względem cen bardziej te drugie, za to jakościowo – te pierwsze.

Nowe Emity wyposażono także w zwrotnice zestrojone na nowo za pomocą filtrów pierwszego, drugiego i czwartego rzędu, dobranych optymalnie na potrzeby każdego modelu, nowe porty bass-reflex wyprofilowane z obu stron w celu lepszego przepływu powietrza, a także poprawione materiały tłumiące i solidniejsze obudowy. Pod względem klasy brzmienia nowe Emity dzielnie gonią Evoke’i, będąc od nich jednocześnie sporo tańsze. Trochę to skomplikowane, ale najważniejsze, że od lat doskonale zdaje egzamin. I że wszystkie konstrukcje wychodzą spod rąk ludzi zatrudnionych w Dynaudio czasami od samego początku istnienia formy, dzięki czemu znają oni wszystkie technologie od podszewki, bo… sami je wymyślali i udoskonalali. Specjaliści owi wiedzą doskonale, które rozwiązanie sprawdzi się w danym przypadku, które wymagać będzie przeprojektowania, a których stosować nie ma sensu, bo w założonym budżecie nie dadzą znaczącej poprawy walorów brzmieniowych lub użytkowych. Całą tę wiedzę mają w małym palcu, bo większość z nich uczestniczyła osobiście w projektowaniu takich legend jak Evidence, Contour, czy Audience.

Można z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że najnowsze Emity to wstęp do świata prawdziwego high-endu dla miłośników muzyki dysponujących ograniczonym budżetem. To głośniki, które wywołają uśmiech zadowolenia na twarzy wytrawnego audiofila, a słuchacza nieobeznanego ze światem najlepszego możliwego dźwięku zaskoczą naturalnością, swobodą i potęgą brzmienia.

Szczegółowy opis serii Emit 2021, można znaleźć pod poniższym linkiem:
https://www.dynaudio.pl/home-audio/emit

Informacje dotyczące poszczególnych modeli:
Emit 25C: https://www.dynaudio.pl/home-audio/emit/emit-25c
Emit 10: https://www.dynaudio.pl/home-audio/emit/emit-10
Emit 20: https://www.dynaudio.pl/home-audio/emit/emit-20
Emit 30: https://www.dynaudio.pl/home-audio/emit/emit-30
Emit 50: https://www.dynaudio.pl/home-audio/emit/emit-50