" "

Dynaudio Heritage Special

Dynaudio Heritage Special – kontynuacja monitorowej legendy

Dynaudio przedstawia najnowszy model pasywnych monitorów z najwyższej półki, przeznaczonych dla koneserów firmowej filozofii dźwięku połączonej z esencjonalnymi  dla tej firmy rozwiązaniami – Heritage Special to hołd dla legendarnych modeli podstawkowych takich jak Crafft, Contour 1, czy Special Twenty-Five, widoczna już od razu w postaci klasycznej stylistyki, będącej wynikiem całkowicie ręcznego procesu produkcji w Skanderborgu. Design ten kryje jednak najnowocześniejsze firmowe patenty, znane z ostatniego wcielenia doskonałych Confidence i rewolucyjnych, nieprodukowanych już Evidence Platinum. Najciekawszy natomiast wydaje się fakt, że Heritage Special to wynik projektu, który powstał jako pomysł nie do końca oficjalny, poza głównym obiegiem decyzyjnym i był dopracowywany w całkowitej tajemnicy. Wynik przerósł oczekiwania wszystkich, włącznie z dyrektorem działu produktowego, Otto Jørgensenem: „Na pierwszą sesję odsłuchową wersji produkcyjnej zaplanowaliśmy 20 minut, ale skończyła się ona… ponad 2 godziny później. To chyba mówi wszystko na temat Heritage Special. Po prostu je uwielbiamy!”

Klasyczną prostopadłościenną obudowę wykonano z 19-mm płyt MDF. Wzmocniono ją od wewnątrz ożebrowaniem i wyklejono warstwą ciężkiej masy bitumicznej, niwelującej szkodliwe rezonanse. Wersja wykończenia jest jedna: fornir naturalny w kolorze orzecha amerykańskiego. Każdy kawałek okleiny włącznie z cienkimi paskami frontowymi jest dopasowany do sąsiedniego, dzięki czemu osiągnięto ciągłość słojów. Przechodzą one aż trzy etapy pracochłonnego piaskowania i lakierowania, a proces produkcyjny zajmuje ponad trzy dni dla każdej pary z osobna. Dzięki panelowi frontowemu tweetera mamy możliwość przeniesienia się w czasie – wygląda on jak legendarny Esotar T330D, jednak pod spodem inżynierowie Dynaudio ukryli najnowszego Esotara 3, znanego z ostatniego wcielenia topowej serii Confidence. Środek i dół pasma obsługuje zmodyfikowana specjalnie na tę okazję i oznaczona symbolem 18W75 XL Heritage Special MSP wersja „osiemnastki” znanej z wycofanych z produkcji Evidence Platinum. Głośnik ten przepięknie nawiązuje do tradycji, przywołując miłe wspomnienia krawędziami kosza opierającymi się na przednim panelu obudowy i zasłaniającymi charakterystyczną ramkę dystansową pozostałych ścianek. Zaprojektowana od podstaw zwrotnica wykorzystuje klasyczne filtry pierwszego rzędu, z układami korekcji impedancji i wyrównania fazy dla każdego z głośników. Komponentów dostarczył niemiecki Mundorf (wyśmienite kondensatory Evo Oil) oraz inni producenci – według ścisłych wytycznych Dynaudio. Całą konstrukcję okablowano Van den Hulem CS12 o przekroju 3.3 mm kw., wytłumiono materiałami szwedzkiej produkcji, a do podłączenia wykorzystano najlepsze zaciski WBT NextGen 710 Cu mC.

Edycja Heritage Special jest dostępna w ilości 2500 par na całym świecie, a numer seryjny jest wygrawerowany na wykonanej ze szczotkowanego aluminium płytce znamionowej z tyłu obudowy. Głośniki te można nabyć tylko u wybranych dealerów Dynaudio, a użytkownicy, którzy dokonają rejestracji zakupionego egzemplarza, otrzymają 10-letnią gwarancję. Cena wynosi 26900 PLN za parę.