Marek Biliński – Premiera albumu: Po drugiej stronie światła

MAREK BILIŃSKI

premiera nowego koncertowego albumu „PO DRUGIEJ STRONIE ŚWIATŁA”

Już 5 sierpnia w salonie Nautilus w Krakowie odbędzie się przedpremierowy pokaz, albumu Marka Bilińskiego „Po drugiej stronie światła”. Wydarzenie uświetni swoją obecnością sam artysta.

Poniżej treść oficjalnego komunikatu prasowego.

Po małej przerwie wydawniczej, spowodowanej światową pandemią, Marek Biliński oddaje w ręce fanów muzyki elektronicznej swój nowy koncertowy album.

„PO DRUGIEJ STRONIE ŚWIATŁA” ukaże się na winylu (180 gr) w wersji hi – end oraz standard, w wersji CD – Audio oraz również w wersji digital, która będzie dostępna we wszystkich serwisach streamingowych.

Tak jak pozostałe albumy artysty, które są wydawane na winylu, również i ten album jest kompatybilny ze współczesnymi hi – endowymi systemami odsłuchowymi.

Premiera wydawnictwa przewidziana jest na dzień 13 sierpnia 2021 roku.

„Pierwszy raz na płycie pojawią się akustyczne brzmienia. Jest to połączony chór uczelni krakowskich – Chór Edukatus Uniwersytetu Pedagogicznego i Chór Dominanta Uniwersytetu Ekonomicznego pod dyrekcją Jolanty Grygielskiej, który wystąpił w dwóch utworach: „Eźmc2” i „Początek światła”. Koncert powstał z inicjatywy XV Festiwalu Nauki w Krakowie w maju 2015 r. jako widowisko multimedialne zatytułowane „Po drugiej stronie światła”. – podkreśla artysta.

Dużym wyzwaniem dla artysty było połączenie brzmień elektronicznych z brzmieniem akustycznym, zarówno w opracowaniu partytury, jak i w rejestracji dźwięku. Artyście zależało na tym, aby oba światy ten akustyczny i ten elektroniczny dobrze współgrały.

„Koncert został nagrany na tzw. „setkę” czyli stereo 96 kHz / 24 bity, bez dodatkowych nagrań wielośladowych. Wszystko co pojawia się w zapisie zostało wykonane na scenie. Płyta jest wytłoczona na nośniku naturalnym – przezroczystym, przeznaczonym na gramofony klasy hi – end i standardowym – czarnym, na gramofony konsumenckie. Nacięcie płyty nastąpiło techniką DMM – Direct Metal Mastering” – dodaje artysta.

Na płycie znalazły się cztery utwory. Strona „A” należy do „E£mc2”. Na stronie „B” znajdziemy natomiast trzy utwory:

„Po drugiej stronie świata”, „Początek światła” oraz niekwestionowany hit artysty „Dom w dolinie mgieł”.

„Jak Państwo zauważą, nie są to wersje płytowe utworów. Wersje koncertowe wymagają współczesnego brzmienia, poza tym zawsze przy każdym koncercie coś zmieniam, dodaję, odejmuję” – podkreśla artysta.

Okładkę albumu zaprojektował artysta grafik – Darek Śliwa, współpracujący od lat z Markiem Bilińskim.

Realizacja wydania tego albumu, jak i całej kolekcji albumów Marka Bilińskiego w formie płyt winylowych, stała się możliwa dzięki nawiązaniu współpracy z polską tłocznią płyt winylowych X-DISC oraz firmą NAUTILUS, które zgodziły się wziąć udział w tym długotrwałym przedsięwzięciu wydawniczym.

Szczegółowe plany Marka Bilińskiego dotyczące nowych wydawnictw można śledzić w kanałach społecznościowych artysty: